Čo je panvové dno?

Panvové dno je súbor svalov a väzov, ktoré uzatvárajú panvu zospodu. Tvoria ho tri vrstvy svalov, ktoré sa rozprestierajú od lonovej kosti po kostrč a krížovú kosť. Panvové dno si môžete predstaviť ako misku na dne panvy. Svaly panvového dna pomáhajú udržiavať orgány malej panvy (močový mechúr, močovú rúru, konečník, maternicu) na svojom mieste, ovplyvňujú ich polohu, mobilitu ako aj ich funkciu. Spolupráca svalov panvového dna je nevyhnutná pre jeho správnu funkciu.

Akú ma panvové dno funkciu?

Udržiavanie moču a stolice, regulácia vyprázdňovania, pomáha zabezpečovať optimálnu posturálnu kontrolu. V spolupráci s bránicou zabezpečuje udržiavanie vnútrobrušného tlaku a spolu s hlbokými svalmi chrbta vytvára hlboký stabilizačný systém chrbtice. Zohráva dôležitú úlohu pri sexuálnom styku a dosahovaní orgazmu, dosiahnutie a udržanie erekcie. Zabezpečuje prechod plodu pôrodnými cestami.

Funkčná porucha panvového dna

Pri neoptimálnom zapájaní a práci so svalmi panvového dna môže dôjsť k funkčnej poruche v tejto oblasti. Svaly panvového dna nevidíte, málo sa s nimi pracuje, často si ich neviete ani uvedomiť alebo predstaviť, nieto ich vôľovo aktivovať či uvoľniť. Problém nastáva ak sval nedokážeme aktivovať či naopak relaxovať. Vo svale, ktorý sa nepoužíva alebo sa používa nesprávne často dochádza k zmenám, sval sa skracuje, vytvárajú v ňom spúšťové body, spazmy. Takéto panvové dno rovnako neplní svoju funkciu.

Porucha panvového dna:

  • Stabilizačná- panvové dno nedokáže spolupracovať s bránicou, svalmi chrbta a vytvárať tak vnútrobrušný tlak a zabezpečiť hlboký stabilizačný systém, a teda pevnú oporu v pohybe – následkom je: preťažovanie krížov, bolesti krížov, ktoré sú úzko spojené s problémami krčnej chrbtice a bolesťami hlavy, bolesti bedrových kĺbov, panvy, sedacích svalov, medzilopatkovej oblasti.
  • Vyprázdňovacia- únik moču (inkoninencia), stolice, zápcha
  • Stabilita a mobilita orgánov malej panvy- problémy s cyklom (bolestivá či oneskorená menštruácia, bolestivá ovulácia), problémy s otehotnením, prolaps orgánov malej panvy
  • Sexuálna- znížená citlivosť pri sexuálnom styku, nemožnosť dosiahnuť orgazmus, pomalá erekcia, problém s dosiahnutím erekcie či schopnosti jej udržania, bolestivý pohlavný styk, nepríjemné pocity pri dosiahnutí orgazmu

Symptómy dysfunkcie panvového dna

  • Namáhanie sa pri stolici
  • Časté nutkanie na močenie
  • Únik moču či stolice
  • Sexuálna dysfunkcia

Príčiny vzniku dysfunkcie panvového dna

U žien je oslabenie svalov panvového dna často spôsobené tehotenstvom. Je dôležité poznamenať, že dysfunkciou panvového dna môžu trpieť ženy po tehotenstve nezávisle od toho či rodili prirodzeným spôsobom alebo cisárskym rezom. Ďalej hormonálnymi zmenami, menopauzou. U oboch pohlaví to je starnutie a obezita, ktorá tiež môže spôsobiť oslabenie pnvového dna. Nadmerne aktívne panvové dno s chýbajúcou schopnosťou relaxácie môže byť dôsledkom nadmerného stresu, časté odkladanie potreby využitia toalety, nespávna aktivácia svalov stredu tela pri cvičení.

Vyšetrenie svalov panvového dna

Správna aktivácia svalov panvového dna zahŕňa stiahnutie a zároveň zdvihnutie svalov bez aktivácie iných svalových skupín ako napríklad priťahovače stehna či svaly zadku. Faktory, hodnotiace funkciu svalov panvového dna sú: sila, rýchlosť, výdrž kontrakcie a schopnosť relaxácie týchto svalov. Vyšetrenie svalov panvového dna je najefektívnejšie vykonávať pohmatom- per vaginam, nakoľko tieto svaly nie sú viditeľné a ich aktivita sa nedá odhadnúť pohľadom.

Terapia svalov panvového dna

Terapia pozostáva z manuálneho ošetrenia svalov panvového dna- per rectum alebo per vaginam. Ovplyvnenie stuhnutosti a vzniknutých spúšťových bodov či spazmov prináša úľavu od ťažkostí. Ďalšia časť terapie je inštruktáž a nácvik správnej aktivácie svalov panvového dna, po osvojení si tejto aktivity zapojíte aktiváciu svalov panvového dna vo variáciách rôznych komplexnejších cvikov s postupným zvyšovaním ich obťažnosti.