Diastáza je čiastočné alebo úplné neprirodzené oddelenie priamych brušných svalov, ktoré sa stretávajú v oblasti linea alba (biela čiara). Tento väzivový pruh (linea alba) ide stredom brucha spájajúci pravú a ľavú časť priameho brušného svalu.

Môžete ju mať aj vy?

Diastáza priameho brušného svalu sa najčastejšie vyskytuje počas tehotenstva a po ňom. Spôsobená je napínaním svalov brucha, v ktorom rastie dieťatko. Diastáza sa však neobmedzuje iba na tehotné ženy či ženy po pôrode. Môže vzniknúť u kohokoľvek, vrátane novorodencov a mužov. V niektorých prípadoch môže byť dôsledkom nesprávneho dvíhania ťažkých váh, alebo vykonávania nadmerných alebo nebezpečných cvikov na brucho.

Príčiny vzniku Diastázy

Najčastejším faktorom vzniku diastázy je tehotenstvo. V dôsledku hormonálnych vplyvov počas gravidity, nárastu objemu maternice a natiahnutiu mäkkých štruktúr tela, dochádza k roztiahnutiu priameho ľavého a pravého brušného svalstva smerom od seba. V niektorých prípadoch sa môže jednať o následok rýchleho nárastu hmotnosti, obezity a nadmerne oslabeného brušného svalstva. Niekedy sa naopak jedná o dôsledok preťaženia a narušenia štruktúry brušného svalu v dôsledku nesprávnej techniky či nadmernej intenzity cvičenia.

Komplikácie spôsobené diastázou

Keď brušná stena netvorí oporu chrbtici ani vnútorným orgánom, znamená to, že jej funkcia nie je dostatočná ani správna. Dôsledkom toho, môžu byť problémy s trávením, s peristaltikou čriev, s únikom moču, vyskytujú sa bolesti krčnej, hrudnej a driekovej chrbtici, problémy s oslabeným panvovým dnom, bolesťou hlavy, bolestivou menštruáciou či herniou disku najmä v oblasti krížov.
Nesprávna funkcia vnútorného svalového komplexu, teda hlboký stabilizačný systém, vytvára v brušnej dutine vnútrobrušný tlak, ktorý spôsobí vznik diastázy. Časté sú tiež problémy s refluxom, platničkami, s inkontinenciou, pretože závesné aparáty maternice a močového mechúra sa nesprávnym dýchaním oslabujú.

Aktivácia brušnej steny ako liečba diastázy

Na liečbu či prevenciu vzniku diastázy v a po tehotenstve je potrebné cvičenie. Žiadne lieky či nezaťažovanie brucha problém nikdy nevyrieši a ani mu nepomôže. Je dôležité si uvedomiť, že práve pohyb vytvára správnu aktiváciu svalov, ktorý tvoria oporný systém chrbtici. Cviky majú ochrannú funkciu pred preťažením svalového systému. Individualita každého z nás vytvára veľké možnosti variácie pohybovej aktivity, ako je fyziocvičenie, posilovanie, chôdza či iný druh pohybu. Ak máte problém a neviete si s ním pomôcť vyhľadajte odborníka!