Čo je to menštruačný cyklus?
Menštruačný cyklus je riadený centrálne hormónmi a následnou ďalšou produkciou hormónov ktoré sa tvoria vo vaječníku. Počas tohto cyklu nastávajú zmeny na pohlavných orgánoch ženy, dozrieva ženské vajíčko a sliznica vnútri maternice sa pripraví na prijatie vajíčka, ak vajíčko nebolo oplodnené, sliznica sa za prítomnosti krvácania rozpadne = začne menštruácia a cyklus sa znova opakuje. Počas tohto cyklu nastávajú zmeny hladiny pohlavných hormónov, najvýznamnejšími sú estrogén a gestagén.
Dysmenorea
Dysmenorea je označenie pre menštruáciu, ktorú opakovane sprevádzajú silné kŕčovité bolesti usídlené v podbrušku ženy, bolesť často vyžaruje aj do krížov, slabín až do nôh. Spájajú sa s ňou aj bolesti hlavy, malátnosť, únava, významné a rýchle zmeny nálad, nevoľnosť a vracanie, zápcha alebo naopak hnačka. Výskyt týchto symptómov počas krvácania naznačuje prítomnosť patológie v oblasti panvy. Väčšinou sa jedná o funkčný problém, ktorý sa dá ovplyvniť cvičením alebo ošetrením u fyzioterapeuta. Rozoznávame dva druhy dysmenorei a to primárnu a sekundárnu.
Sekundárna dysmenorea je menej častá, je zapríčinená chorobným procesom v oblasti malej panvy ako je: cervikálna stenóza, endometrioza, vývojove poruchy maternice alebo nádory. Typické odlišnosti pri príznakoch sú aj nepravidelná menštruácia, krvácanie medzi obdobiami, ťažkosti pretrvávajú dlhší čas- často 2-3 dni počas menštruácie a skôr postihuje ženy vo veku 30-45 rokov.
Primárna dysmenorea je častá u žien každého veku, nemá zjavnú somatickú príčinu, z gynekologického hľadiska je žena úplne zdravá, napriek tomu sa s menštruáciou objavuje bolestivosť. Môže byť prítomná už niekoľko hodín pred začatím menštruácie a typicky odznieva v priebehu 12-24 hodín. Je niekoľko teórií, ktoré hovoria o tom čo ju spôsobuje. Často sa spomínajú výraznejšie hormonálne zmeny počas cyklu ženy s čím úzko súvisí jej životný štýl, pohyb, strava, stres, požívanie alkoholu a kávy, fajčenie ako aj vyťaženosť ženy a často krát hrá veľkú rolu aj psychický aspekt nakoľko ženy ktoré trpia dysenoreou sú už pred jej začatím vo väčšom strese z blížiacej sa menštruácie a bolesť očakávajú čo negatívne ovplyvňuje telo a samotný cyklus. Veľkým faktorom je aj nastavenie tela, jeho nesprávne držanie ako aj nedostatočnosť hlbokých stabilizátorov trupu, nefunkčnosť svalov panvového dna, preťažovanie konkrétnych oblastí vedie k zvýšenému napätiu svalov, voľnosti väzov a následnému vzniku blokád a bolestivých bodov vo svaloch v oblasti panvy a panvového dna.
Terapia:
Pri akýchkoľvek významnejších problémoch počas menštruácie je odporúčané navštíviť svojho gynekológa aby vylúčil sekundárnu dysmenoreu.
Pri primárnej dysmenorei je do terapie u fyzioterapeuta zahrnuté manuálne ošetrenie svalov v oblasti zadku, lumbálnej oblasti a svalov trupu ako aj veľmi účinné manuálne ošetrenie os coccygeus a svalov panvového dna vykonávane per rectum. Ďalej sa zameriava na uvoľnenie SI skĺbenia a mobilitu bedrových kĺbov. Pacientka si osvojí cvičenie vhodné pre správnu aktivitu svalov v oblasti panvy a panvového dna ako aj na natiahnutie a uvoľnenie týchto svalov. Terapia zahŕňa aj dlhodobú prácu na sebe a na skvalitnení životného štýlu, vyváženou stravou s vyšším obsahom vlákniny, ovocia a zeleniny. Zníženie alebo úplne upustenie od požívania kávy, alkoholu a cigariet. Pravidelný pohyb, zlepšenie celkovej funkčnosti tela a nastavenie celého systému.